Manifestu zwinnego rozwoju demokracji (po)


"Poświęcić się najdoskonalszemu z wszystkich dzieł sztuki, budowaniu prawdziwej wolności politycznej".
(Friedrich Schiller, 1759-1805;  Lettres sur l’éducation esthétique de l’homme)



Pierwsze prawodawstwo czy pierwsze żyć razem?


    "Dobrze jest stworzyć dobre prawo, ale prawo to za mało, bo nie wchodzi do twojego domu, żeby z tobą porozmawiać".

    (Demba, imam z Kerpali, Senegal; Des Racines et des Ailes - sprawozdanie z dnia 13 października 1999 r.)


Dlaczego ten Manifest?


Pierwsza publiczna wzmianka o początkach tej inicjatywy pochodzi z tego tekstu opublikowanego na Conscience-Sociale.org: De l’utopie réaliste à l’anticipation politique.


Manifest ten jest ważny dla zmiany sposobu określania polityki publicznej. Ma to być konkretnym wyrazem zasadniczych wysiłków na rzecz demokratyzacji naszego krajowego i europejskiego życia politycznego oraz ponownego podjęcia politycznego zaangażowania obywateli, bez którego jakakolwiek propozycja poprawy społeczeństwa przynoszącego korzyści jak największej liczbie osób zostanie szybko zakwestionowana.


Ta demokratyzacja i uczenie się polityczne powinny rozpocząć się nie od propozycji stworzenia społeczeństwa czczonego przez niektórych jako ideał, ale jako rozszerzenie wartości wyjaśnionych w powyższych artykułach, z Manifestem zwinnego rozwoju demokracji, który zostałby utworzony zgodnie z Manifestem zwinnego rozwoju oprogramowania:
  •     1 tekst na bezpłatnej licencji umożliwiającej tłumaczenia, 1 petycja online
  •     4 podstawowe wartości oraz 12 krótkich i bezpośrednio zrozumiałych zasad, które wyjaśniają obowiązki i etykę przedstawiciela politycznego, poczynając od przejrzystości, a także zasady nowego procesu kształtowania polityki w sposób głęboko otwarty i oparty na współpracy, w tym skupienie się na długofalowym i przyszłym pokoleniu.

Zbliżający się rok wyborczy stanowi dla obywateli Europy wyjątkową okazję do skutecznego zachęcenia przywódców politycznych do podejmowania właściwych decyzji, zgodnie z ich aspiracjami dotyczącymi lepszego społeczeństwa, a przede wszystkim do tego, aby byli w stanie wspólnie stawić opór największym zagrożeniom, przed którymi stoimy.


Oprócz zainteresowania Europą, Manifest ten może być oczywiście tłumaczony i rozpowszechniany przez obywateli we wszystkich krajach.


Więcej szczegółów na temat dostosowania praktyk Agile do procesu demokratycznego można znaleźć tutaj. Aby zapoznać się z faktycznym zastosowaniem tych zasad w społeczności obywateli, zobacz tutaj.


Manifest dla zwinnego rozwoju demokracji

v20111210


"Nieustannie odkrywamy, jak poprawić lub rozwinąć demokrację poprzez praktykę obywatelską i pomagając innym w tej praktyce.

To obywatelskie zaangażowanie doprowadziło nas do uznania tych wartości:
  •     Osoby fizyczne i ich debaty są bardziej niż tradycyjne przedstawicielstwa i instytucje wyborcze.
  •     Korzystanie z obywatelstwa i prawdziwej demokracji bardziej niż kompleksowe przepisy ustawowe i wykonawcze.
  •     Praca z obywatelami to więcej niż negocjowanie mandatu wyborczego w oparciu o obietnice programu politycznego.
  •     Dostosowanie polityczne i przewidywanie bardziej niż monitorowanie programu politycznego.

Innymi słowy, chociaż druga propozycja każdego zdania ma wartość, to pierwsze z nich doceniamy bardziej".


Zasady leżące u podstaw Manifestu zwinnego rozwoju demokracji



Przestrzegamy tych zasad:

    1- Naszym najwyższym priorytetem jest usatysfakcjonowanie obywateli poprzez szybkie i regularne określanie polityk o wysokiej wartości dodanej dla demokracji.

    2- Zmiany w kontekście i potrzebach, nawet jeśli nastąpią późno. Zwinne procesy polityczne wykorzystują zmiany w celu zwiększenia wartości obywateli.

    3- Określenie ewolucji prawdziwej demokracji z częstotliwością od kilku tygodni do kilku miesięcy i preferencją dla najkrótszych przerw.

    4- Wybrani przedstawiciele lub technokraci i obywatele muszą codziennie pracować razem, również poprzez udział społeczeństwa obywatelskiego.

    5- Prowadzenie inicjatyw w oparciu o zmotywowane osoby. Zapewnij im środowisko i wsparcie, którego potrzebują, oraz zaufaj im, aby mogli osiągnąć swoje cele.

    6- Najskuteczniejszą metodą przekazywania informacji do i w ramach grupy roboczej jest dialog twarzą w twarz. Ze względu na prostotę wdrożenia tej dystrybucji zalecane jest korzystanie z Internetu.

    7- Postępy w demokracji są głównym miernikiem postępów we wdrażaniu niniejszego manifestu.

    8- Zwinne procesy polityczne promują zrównoważony poziom produkcji. Wybrani urzędnicy, technokraci i społeczeństwo obywatelskie powinni być w stanie utrzymać stałe tempo w nieskończoność.

    9- Stałe koncentrowanie się na doskonałości w politycznym przewidywaniu, przejrzystości i dobrym projektowaniu wdrażania wzmacnia politykę Agile.

    10- Prostota, czyli sztuka maksymalizacji ilości pracy, której już nie trzeba wykonywać, jest niezbędna.

    11- Najlepsze rozwiązania, kierunki działania i polityka wyłaniają się z samoorganizujących się zespołów.

    12- W regularnych odstępach czasu grupa robocza rozważa sposoby zwiększenia efektywności, a następnie odpowiednio dostosowuje i dostosowuje swoje zachowanie.


Prawa autorskie 2011 Bruno Paul, na licencji Creative Commons BY-SA 3.0

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire